Vulcano
Milazzo
Færger til Sicilien
Åben billet??

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Åben billet?

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Rejse detaljer
Udrejse
Returrejse

Vulcano til Milazzo færge

Vulcano Milazzo færgeruten forbinder Æoliske Øer med Sicilien og levereres i øjeblikket af 2 færgeselskaber. Liberty Lines Fast Ferries sejler op til 17 gange dagligt med en sejltid på omkring 45 minutter mens Siremar servicen sejler op til 3 gange dagligt med en sejltid fra 1 time 30 minutter.

Der er 20 overfarter dag på Vulcano Milazzo ruten mellem Æoliske Øer og Sicilien. Sammenlign nu og få den bedste pris!

For mere information, besøg vores Færger fra Æoliske Øer til Sicilien side
Hvorfor bruge Direct Ferries?
category
Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
category
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
category
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
category
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

Mest spurgte spørgsmål

Hvor lang tid er færgen fra Vulcano til Milazzo?

Færgeoverfarten fra Vulcano til Milazzo tager ca. 1h 07m. Overfartens varighed kan variere fra sæson til sæson, så vi anbefaler, at du tjekker den live.

Hvilke færgeselskaber sejler mellem Vulcano og Milazzo?

Der er 2 populære færgeoperatører for Vulcano til Milazzo. Disse er
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Hvordan kan jeg bestille færgebilletter fra Vulcano til Milazzo?

Book færger fra Vulcano til Milazzo via vores tilbudsfinder, og tjek vores tilbudsside for at se de seneste færgetilbud.

Kan du rejse som fodpassager på færgen fra [Portfrom] til Milazzo?

Ja, du kan rejse som fodpassager fra Vulcano til Milazzo med
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Kan du tage din bil med på færgen fra Vulcano til Milazzo?

Ja, du kan rejse med et køretøj fra Vulcano til Milazzo med
  • Siremar

Kan man tage kæledyr med på færgen fra Vulcano til Milazzo?

Ja, kæledyr er tilladt om bord på færgen. Du skal muligvis have et dyrepas og andre dokumenter for at tage din pelsede bedste ven med dig. I øjeblikket kan du medbringe kæledyr på færger med
  • Liberty Lines Fast Ferries

Hvad er afstanden fra Vulcano til Milazzo?

Afstanden mellem Vulcano og Milazzo er ca. 20 sømil.

Vulcano Guide

Den lille italienske vulkanske ø Vulcano ligger i Det Tyrrhenske Hav, omkring 25 km nord for Sicilien, og er den sydligste af de otter øer, der udgør de Æoliske Øer. Der er en række vulkaner på øen, og inkluderer en af fire aktive vulkaner i Italien. Den seneste vulkanske aktivitet er Gran Cratere på toppen af Fossa keglen, som har haft mindst 9 store udbrud i de sidste 6000 år. Men øens vulkaner har været stille siden omkring 1890, da Fosse brud ud. Øen er også kendt for sine varme kilder, som er placeret en kort gåtur fra havnen. For dem som føler sig modige, kan besøgende gå i krateret af en vulkan, hvor man kan observere røg, som kommer ud af jorden!

Færger forbinder Vulcano til de andre Æoliske Øer, Sicilien og fastlandet.


Milazzo Guide

Den italienske by Milazzo ligger på den nordøstlige kyst af Sicilien, vest for byen Messina, og er kendt for sin historiske landsby og dejlige strande. Der er en befæstet citadel og et midderalderligt kvarter, som ligger i den gamle bydel, hvor der også findes mange religiøse bygninger. En populær attraktion i den gamle bydel er Shrine of St Francesco di Paola, som daterer tilbage til det 18. århundrede og blev bygget på stedet af en tidligere kirke, der daterer tilbage til det 15. århundrede.


Vulcano til Milazzo Færgefartplaner

Færgefartplaner mellem 22/04/2024 og 28.04.2024


Færgeselskab Afgangstid Ankomsttid Sejltid Sejladsdage
Siremar 02:40 04:20 1 time 40 minutter Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 07:05 07:55 50 minutter Hver dag
Siremar 07:30 09:10 1 time 40 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 08:25 09:15 50 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 08:45 09:35 50 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 09:35 10:25 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Siremar 10:45 12:15 1 time 30 minutter Torsdag, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 11:20 12:10 50 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 11:50 12:40 50 minutter Hver dag
Siremar 12:00 13:30 1 time 30 minutter Tirsdag, Fri
Liberty Lines Fast Ferries 13:10 14:00 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 13:55 14:45 50 minutter Hver dag
Siremar 15:05 16:45 1 time 40 minutter Mon, Tirsdag, Onsdag, Fri, Lør, Sol
Siremar 15:10 18:00 2 timer 50 minutter Sol
Siremar 15:11 18:00 2 timer 49 minutter Torsdag
Liberty Lines Fast Ferries 15:25 16:15 50 minutter Hver dag
Siremar 16:50 18:30 1 time 40 minutter Mon, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 17:10 18:00 50 minutter Mon, Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 17:35 18:25 50 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 17:40 18:30 50 minutter Tirsdag, Lør
Siremar 17:50 19:30 1 time 40 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 18:05 18:55 50 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 18:25 19:15 50 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 19:25 20:15 50 minutter Mon, Fri, Lør, Sol

Kundeservice

Besøg vores kundeserviceside for at finde nyttige oplysninger om at rejse med færge, vores ofte stillede spørgsmål, og hvordan du kontakter os for at få hjælp med din booking