Drevet af Stena Line på Cherbourg Rosslare ruten
Stena Horizon, tidligere kent som Celtic Horizon, tilbyder en afslappende og behagelig overfart mellem Frankrig og Irland. Stena Horizon kan bære op til 1000 passagerer, 200 biler og 120 lastbiler. Faciliteterne om bord inkluderer 110 kabiner i varierende størrelser og klasser, bar, restaurant, saloner, biograf, legeplads og butik.
Bemærk: Selv om vi har gjort os stor umage med at gøre vores Stena Horizon guide så nøjagtig som muligt, kan faciliteter, tjenester og underholdning ombord variere afhængig af dato og årstid. Nævnte faciliteter kan ændres uden varsel og færgeselskabet forbeholder sig retten til at drive andre skibe end dem som nævnes under reservationen uden forudgående varsel.
85% af vores kunder anbefaler dette skib
"God tur, MEN...."
BOOKE ALDRIG gennem directferries. Der er al for mange misforståelser og man kan ikke komme igennem til dem.
Anmeldt af Michael som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"En god oplevelse "
En god tur
Anmeldt af Anonym som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"Tur"
Der var ikke travlt, så mere plads om bord, færrere køer og personalet var behagelige.
Anmeldt af Catherine som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"Meget skuffende"
Hele agterenden lugtede som kloak. Restauranten havde alt for høje priser. Sæde sektionen var over 26 grader det meste af turen.
Anmeldt af Joseph som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"Billig og god"
Min 18 timers retur fra Cherbourg til Rosslare kostede kun €300 for en varevogn og to passagerer – meget rimeligt. Personalet var meget behagelige og hjælpsomme. Godt klaret Celtic Link.
Anmeldt af Desmond som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"Ingen atmosfære"
Færgeturen gik godt, vi rejste med dyr. Men der var en mangel på atmosfære. Der er to barer, der lukker kl. 22:00 og ved midnat. Efter en uges ferie, ville vi gerne have afsluttet ferien med en nat på båden!
Anmeldt af Mathieu som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"Cherbourg - Rosslare"
Jeg har rejst med Celtic Link mange gange og må sige, at skibet altid er til tiden, de gav en god service, værelserne var gode og rene for en færge, og personalet var dygtige og venlige. Vi booker vores næste rejse til Irland med dette færgeselskab.
Anmeldt af Jürgen Menz som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"Perfekt!"
Første overraskelse var, at skibet ser bedre ud indeni end på billederne. Personalet var rare, hytten var ren og meget behagelig. Måltider var bedre end forventet (normalt ikke ret gode på den slags færge). Heldigvis var havet roligt. Eneste detalje, er at filmene ikke havde undertekster….ikke godt, hvis du er fransk! Tak Eric
Anmeldt af Eric som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"Speciel tilbud"
Meget specielt tilbud til St. Patrick resulterede i at udturen var total fuld, men betingelserne var gode med nem kontakt mellem rejsende og personalet. Skam at der var ingen kabiner eller sæder tilbage da jeg bookede. Retur turen var meget mere behagelig.
Anmeldt af Anonym som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"Ferie i Irland"
Overfarten var behagelig, godt hold på skibet, godt restaurant udvalg og ren hytte.
Anmeldt af Alain som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"Tak for en god tur"
Rart og behageligt ombord, personalet er venlige. Alt i alt, en god service.
Anmeldt af Bernard som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"Celticlink færge"
God rejse på denne færge, men syntes at stolene var ubehagelige og hytter var for dyre.
Anmeldt af Dylan som rejste med Stena Line på Stena Horizon
"Tilfreds med Celtic Horizon"
Meget god færge
Anmeldt af Daniel GRAILLOT som rejste med Stena Line på Stena Horizon