Napoli
Capri
Færger til Napoli-bugten
Åben billet??

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Åben billet?

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Rejse detaljer
Udrejse
Returrejse

Napoli til Capri færge

Napoli Capri færgeruten forbinder Italien med Napoli-bugten og leveres i øjeblikket af 4 færgeselskaber. SNAV sejler op til 8 gange dag, NLG 9 gange dag, Caremar 3 gange dag & Caremar (Hydrofoil) servicen er tilgængelig op til 4 gange dag.

Der er 24 overfarter dag på Napoli Capri overfarten mellem Italien og Napoli-bugten og med 4 færgeselskaber, anbefaler vi at du sammenligner alle, for at finde den bedste pris.

Napoli til Capri færge alternativer

For mere information, besøg vores Færger fra Italien til Napoli-bugten side
Hvorfor bruge Direct Ferries?
category
Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
category
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
category
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
category
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

Mest spurgte spørgsmål

Hvor lang tid er færgen fra Napoli til Capri?

Færgeoverfarten fra Napoli til Capri tager ca. 58m. Overfartens varighed kan variere fra sæson til sæson, så vi anbefaler, at du tjekker den live.

Hvilke færgeselskaber sejler mellem Napoli og Capri?

Der er 4 populære færgeoperatører for Napoli til Capri. Disse er
  • SNAV
  • NLG
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Hvordan kan jeg bestille færgebilletter fra Napoli til Capri?

Book færger fra Napoli til Capri via vores tilbudsfinder, og tjek vores tilbudsside for at se de seneste færgetilbud.

Kan du rejse som fodpassager på færgen fra [Portfrom] til Capri?

Ja, du kan rejse som fodpassager fra Napoli til Capri med
  • SNAV
  • NLG
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Kan du tage din bil med på færgen fra Napoli til Capri?

Ja, du kan rejse med et køretøj fra Napoli til Capri med
  • SNAV
  • NLG
  • Caremar

Kan man tage kæledyr med på færgen fra Napoli til Capri?

Ja, kæledyr er tilladt om bord på færgen. Du skal muligvis have et dyrepas og andre dokumenter for at tage din pelsede bedste ven med dig. I øjeblikket kan du medbringe kæledyr på færger med
  • SNAV
  • NLG
  • Caremar

Hvad er afstanden fra Napoli til Capri?

Afstanden mellem Napoli og Capri er ca. 16 sømil.

Capri Guide

Den italienske ø Capri ligger i Napoli-bugten, syd for byen Napoli og tæt på spidsen af Amalfi halvø, i Campania regionen i det sydlige Italien. Øen er en populær destination i sin egen ret, men er også populær for korte ophold for dem, som besøger Napoli eller Amalfi-kysten. Øen, som er dannet af kalksten, er meget malerisk og har længe været en favorit med romerske kejsere, kunstnere, forfattere og de rige og berømte. I dag er Capri stadig en af de mest populære destinationer i Middelhavet. Populære attraktioner på øen inkluderer Marina Piccola, Belvedere of Tragara, kalksten klipperne kaldet hav stakke, byen Anacapri i den blå grotte og ruinerne af kejserlige romerske villaer.

Der er regelmæssige færgeforbindelser fra øen til byen Napoli og til Sorrento på Amalfikysten. Der er også mindre regelmæssige færgeforbindelser til Positano på Amalfikysten og øen Ischia.


Napoli til Capri Færgefartplaner

Færgefartplaner mellem 17/06/2024 og 23.06.2024


Færgeselskab Afgangstid Ankomsttid Sejltid Sejladsdage
Caremar (Hydrofoil) 05:35 06:32 57 minutter Hver dag
SNAV Aliscafi 07:00 07:50 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Caremar 07:55 09:17 1 time 22 minutter Hver dag
SNAV Aliscafi 08:05 08:55 50 minutter Mon, Onsdag
NLG 08:35 09:25 50 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
SNAV Aliscafi 09:10 10:00 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
NLG 09:30 10:20 50 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
SNAV Aliscafi 10:15 11:05 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
NLG 10:40 11:30 50 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
SNAV Aliscafi 11:10 12:00 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
NLG 11:35 12:25 50 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
NLG 11:55 12:40 45 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Caremar (Hydrofoil) 12:00 12:57 57 minutter Hver dag
NLG 12:40 13:30 50 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Caremar 12:40 14:07 1 time 27 minutter Hver dag
SNAV Aliscafi 14:00 14:50 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
NLG 14:40 15:30 50 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
NLG 15:35 16:25 50 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
SNAV Aliscafi 16:00 16:50 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
NLG 16:30 17:20 50 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
NLG 17:25 18:15 50 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Caremar (Hydrofoil) 17:25 18:17 52 minutter Hver dag
SNAV Aliscafi 18:10 19:00 50 minutter Hver dag
NLG 18:55 19:45 50 minutter Mon, Lør
Caremar 19:10 20:32 1 time 22 minutter Hver dag
SNAV Aliscafi 20:00 20:50 50 minutter Hver dag
Caremar (Hydrofoil) 21:35 22:27 52 minutter Hver dag

Kundeservice

Besøg vores kundeserviceside for at finde nyttige oplysninger om at rejse med færge, vores ofte stillede spørgsmål, og hvordan du kontakter os for at få hjælp med din booking