Ischia
Napoli
Færger til Italien
Åben billet??

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Åben billet?

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Rejse detaljer
Udrejse
Returrejse

Ischia til Napoli færge

Ischia Napoli færgeruten forbinder Napoli-bugten med Italien og leveres i øjeblikket af 4 færgeselskaber. Medmar sejler op til 3 gange dag, Alilauro 12 gange dag, Caremar 7 gange dag & Caremar (Hydrofoil) servicen er tilgængelig op til 5 gange dag.

Der er 27 overfarter dag på Ischia Napoli overfarten mellem Napoli-bugten og Italien og med 4 færgeselskaber, anbefaler vi at du sammenligner alle, for at finde den bedste pris.

Ischia til Napoli færge alternativer

For mere information, besøg vores Færger fra Napoli-bugten til Italien side
Hvorfor bruge Direct Ferries?
category
Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
category
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
category
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
category
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

Mest spurgte spørgsmål

Hvor lang tid er færgen fra Ischia til Napoli?

Færgeoverfarten fra Ischia til Napoli tager ca. 1h 10m. Overfartens varighed kan variere fra sæson til sæson, så vi anbefaler, at du tjekker den live.

Hvilke færgeselskaber sejler mellem Ischia og Napoli?

Der er 4 populære færgeoperatører for Ischia til Napoli. Disse er
  • Medmar
  • Alilauro
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Hvordan kan jeg bestille færgebilletter fra Ischia til Napoli?

Book færger fra Ischia til Napoli via vores tilbudsfinder, og tjek vores tilbudsside for at se de seneste færgetilbud.

Kan du rejse som fodpassager på færgen fra [Portfrom] til Napoli?

Ja, du kan rejse som fodpassager fra Ischia til Napoli med
  • Alilauro
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Kan du tage din bil med på færgen fra Ischia til Napoli?

Ja, du kan rejse med et køretøj fra Ischia til Napoli med
  • Caremar

Kan man tage kæledyr med på færgen fra Ischia til Napoli?

Ja, kæledyr er tilladt om bord på færgen. Du skal muligvis have et dyrepas og andre dokumenter for at tage din pelsede bedste ven med dig. I øjeblikket kan du medbringe kæledyr på færger med
  • Alilauro
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Hvad er afstanden fra Ischia til Napoli?

Afstanden mellem Ischia og Napoli er ca. 19 sømil.

Ischia Guide

Den italienske ø Ischia ligger i det Tyrrhenske Hav, i den nordlige ende af Napolibugten, omkring 30 km væk. Ischia er den største af Phlegrean øerne, og dens terræn er præget af bjerge, som næsten dækker hele øen, med det højeste punkt på 788 m.

Øens termiske kurbade er en stor attraktion, og tiltrækker mange besøgende fra både Europa og Asien. De varme kilder og det vulkanske mudder skyldes vulkansk aktivitet på øen. Men der er mere til Ischia end de termiske kurbade. Castello Aragonese er nok en af de mest populære attraktioner på øen.

Der er færgeforbindelser mellem Ischia og Napoli, Pozzuoli og Procida.


Ischia til Napoli Færgefartplaner

Færgefartplaner mellem 17/06/2024 og 23.06.2024


Færgeselskab Afgangstid Ankomsttid Sejltid Sejladsdage
Caremar 06:10 07:50 1 time 40 minutter Hver dag
Medmar 06:25 07:55 1 time 30 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Alilauro 06:30 07:20 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Alilauro 07:10 08:00 50 minutter Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Caremar (Hydrofoil) 07:25 08:35 1 time 10 minutter Hver dag
Alilauro 08:05 08:55 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Alilauro 08:40 09:30 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Caremar 08:45 10:10 1 time 25 minutter Hver dag
Alilauro 09:35 10:25 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Caremar (Hydrofoil) 10:15 11:15 1 time Hver dag
Medmar 10:35 12:05 1 time 30 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Alilauro 10:40 11:30 50 minutter Mon, Sol
Alilauro 11:45 12:35 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Caremar (Hydrofoil) 13:00 14:00 1 time Hver dag
Alilauro 13:20 14:10 50 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Caremar 13:50 15:15 1 time 25 minutter Hver dag
Alilauro 14:05 14:55 50 minutter Hver dag
Caremar (Hydrofoil) 14:30 15:35 1 time 5 minutter Hver dag
Caremar 15:30 17:05 1 time 35 minutter Hver dag
Alilauro 15:40 16:30 50 minutter Sol
Alilauro 16:15 17:05 50 minutter Hver dag
Caremar (Hydrofoil) 16:25 17:30 1 time 5 minutter Hver dag
Alilauro 16:55 17:45 50 minutter Hver dag
Medmar 17:00 18:30 1 time 30 minutter Mon, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Caremar 17:20 18:55 1 time 35 minutter Hver dag
Alilauro 18:05 18:55 50 minutter Mon
Alilauro 19:10 20:00 50 minutter Hver dag
Caremar 19:40 21:15 1 time 35 minutter Hver dag
Caremar 20:20 21:40 1 time 20 minutter Hver dag

Kundeservice

Besøg vores kundeserviceside for at finde nyttige oplysninger om at rejse med færge, vores ofte stillede spørgsmål, og hvordan du kontakter os for at få hjælp med din booking