Capri
Sorrento
Færger til Italien
Åben billet??

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Åben billet?

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Rejse detaljer
Udrejse
Returrejse

Capri til Sorrento færge

Capri Sorrento færgeruten forbinder Napoli-bugten med Italien og leveres i øjeblikket af 5 færgeselskaber. SNAV sejler op til 5 gange dag, NLG 6 gange dag, Caremar 4 gange dag, Alilauro Gruson 13 gange dag & Laser Capri servicen er tilgængelig op til 3 gange dag.

Der er 31 overfarter dag på Capri Sorrento overfarten mellem Napoli-bugten og Italien og med 5 færgeselskaber, anbefaler vi at du sammenligner alle, for at finde den bedste pris.

Capri til Sorrento færge alternativer

For mere information, besøg vores Færger fra Napoli-bugten til Italien side
Hvorfor bruge Direct Ferries?
category
Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
category
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
category
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
category
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

Mest spurgte spørgsmål

Hvor lang tid er færgen fra Capri til Sorrento?

Færgeoverfarten fra Capri til Sorrento tager ca. 23m. Overfartens varighed kan variere fra sæson til sæson, så vi anbefaler, at du tjekker den live.

Hvilke færgeselskaber sejler mellem Capri og Sorrento?

Der er 5 populære færgeoperatører for Capri til Sorrento. Disse er
  • SNAV
  • NLG
  • Caremar
  • Alilauro Gruson
  • Laser Capri

Hvordan kan jeg bestille færgebilletter fra Capri til Sorrento?

Book færger fra Capri til Sorrento via vores tilbudsfinder, og tjek vores tilbudsside for at se de seneste færgetilbud.

Hvad er afstanden fra Capri til Sorrento?

Afstanden mellem Capri og Sorrento er ca. 9 sømil.

Capri Guide

Den italienske ø Capri ligger i det Tyrrhenske Hav ud for Sorrento halvø og er meget populær blandt turister. Besøgende til øen bør besøge Villa San Michelle, som ligger på toppen af Phoenician Steps, 327 meter over havet. Når man er der, kan man nyde en spektakulær udsigt over byen Capri og havnen, Sorrento halvø og Vesuv.

Marina Piccola og Marina Grande er øens to havne, der er tilgængelig med båd fra Napoli, Sorrento, Positano og Amalfi.


Sorrento Guide

Den italienske by Sorrento er en meget populær ferieby og har en perfekt kystnær beliggenhed. Det er en sofistikeret by, hvilket er afspejlet i det meste af, hvad byen har at tilbyde. En populær attraktion i byen er katedralen, som har en fremtrædende position i byens skyline og ligger langs Corsa Italia. Andre populære attraktioner inkluderer Sedil Dominova fra det 15. århundrede, Villa Comunale's Chiesa de San Francesco, med flotte søjlegange fra det 14. århundrede, og Basilica de San Antonino, som ligger på Piazza San Antonio.

Der er færgeforbindelser fra byens havn til Capri, Napoli og Castellammare di Stabia.


Capri til Sorrento Færgefartplaner

Færgefartplaner mellem 15/04/2024 og 21.04.2024


Færgeselskab Afgangstid Ankomsttid Sejltid Sejladsdage
Caremar 07:00 07:25 25 minutter Hver dag
SNAV Aliscafi 07:35 07:50 15 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
SNAV Aliscafi 07:35 08:05 30 minutter Sol
Alilauro Gruson 08:00 08:20 20 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Caremar 08:40 09:05 25 minutter Hver dag
Alilauro Gruson 08:50 09:10 20 minutter Hver dag
NLG 09:10 09:35 25 minutter Mon, Fri, Lør, Sol
SNAV Aliscafi 09:15 09:35 20 minutter Hver dag
Alilauro Gruson 09:25 09:45 20 minutter Hver dag
NLG 10:25 10:50 25 minutter Mon, Fri, Lør, Sol
Alilauro Gruson 10:30 10:50 20 minutter Hver dag
Alilauro Gruson 11:20 11:40 20 minutter Hver dag
Alilauro Gruson 11:40 12:00 20 minutter Hver dag
SNAV Aliscafi 12:05 12:25 20 minutter Hver dag
Alilauro Gruson 12:55 13:15 20 minutter Hver dag
Caremar 13:35 14:05 30 minutter Hver dag
NLG 13:55 14:20 25 minutter Mon, Fri, Lør, Sol
Laser Capri 15:15 15:45 30 minutter Hver dag
Alilauro Gruson 15:20 15:40 20 minutter Hver dag
NLG 15:30 15:55 25 minutter Mon, Fri, Lør, Sol
SNAV Aliscafi 15:55 16:15 20 minutter Hver dag
NLG 16:05 16:30 25 minutter Mon, Lør, Sol
Laser Capri 16:10 16:40 30 minutter Hver dag
Alilauro Gruson 16:20 16:40 20 minutter Hver dag
Alilauro Gruson 16:35 16:55 20 minutter Hver dag
Alilauro Gruson 16:55 17:20 25 minutter Hver dag
SNAV Aliscafi 17:40 17:55 15 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
NLG 17:45 18:10 25 minutter Mon, Lør, Sol
Alilauro Gruson 18:05 18:25 20 minutter Hver dag
Alilauro Gruson 18:30 18:50 20 minutter Hver dag
Laser Capri 18:35 19:05 30 minutter Hver dag
Caremar 18:40 19:05 25 minutter Hver dag

Kundeservice

Besøg vores kundeserviceside for at finde nyttige oplysninger om at rejse med færge, vores ofte stillede spørgsmål, og hvordan du kontakter os for at få hjælp med din booking