Levanzo - Marettimo
Færger til De Ægadiske Øer
Levanzo - Marettimo
Færger til De Ægadiske Øer
Levanzo Marettimo færgen betjenes af 2 færgeselskaber: Liberty Lines Fast Ferries & Siremar. Levanzo Levanzo færger tager omkring 45 minutter.. Færgen koster mellem 74 DKK og 202 DKK, afhængigt af billettens detaljer. Priserne er eksklusive eventuelle servicegebyrer. Færgeplaner ændres sæsonmæssigt, brug vores Deal Finder til at få live priser og tilgængelighed for færger fra Levanzo til Marettimo.
Den første Levanzo Marettimo færge afgår typisk fra Levanzo omkring 09:40. Den sidste færge afgår normalt på 18:50.
Færgeturen fra Levanzo Marettimo færgetur kan tage omkring 45 minutter. De hurtigste afgange er ca. 30 minutter med Liberty Lines Fast Ferries. Sejltiderne kan variere mellem færgeoperatørerne og kan påvirkes af vejrforholdene.
Ugentlige afgange fra Levanzo til Marettimo leveret af Liberty Lines Fast Ferries & Siremar. Køreplanerne kan ændres fra sæson til sæson.
Liberty Lines Fast Ferries leverer 25 sejladser ugentligt.Siremar leverer 6 sejladser ugentligt.
Levanzo Marettimo Færgepriserne ligger typisk mellem 74 DKK* og 202 DKK*. Gennemsnitsprisen er typisk 140 DKK*. De billigste Levanzo Marettimo færgepriser starter fra 74 DKK*. Den gennemsnitlige pris for en fodpassager er 140 DKK*.
Priserne varierer afhængigt af antal passagerer, køretøjstype, rute og sejltider. Priserne er taget fra søgninger i løbet af de sidste 30 dage og eksklusive servicegebyrer, sidst opdateret december 25.
Afstanden mellem Levanzo til Marettimo er cirka 30km eller 16 sømil.
Ja, Siremar færger tillader biler om bord på færger mellem Levanzo og Marettimo. Brug vores Deal Finder til at få live-priser på bilfærger mellem Levanzo og Marettimo.
Ja, fodgængere kan rejse med Liberty Lines Fast Ferries & Siremar færger mellem Levanzo og Marettimo.
Kæledyr er tilladt på færger, der sejler fra Levanzo til Marettimo med Liberty Lines Fast Ferries. Vær også opmærksom på, at dit kæledyr muligvis skal blive i køretøjet under rejsen, medmindre færgeoperatøren tilbyder plads til kæledyr. Kæledyr er i øjeblikket ikke tilladt om bord på færgerne fra Levanzo til Marettimo.
Flere ruter end nogen anden.
Sammenlign priser, tider og ruter ét sted.
Ændr nemt planer med flexi-billetter.
Book e-billetter og administrer rejser i appen.
Live-sporing af skib og opdateringer i realtid.
Førsteklasses kundesupport, når du har brug for det.
| Levanzo - Marettimo Oversigt over færgeruter | ||
|---|---|---|
| Afgangsdestination | De Ægadiske Øer | |
| Destination | De Ægadiske Øer | |
| Antal operatører | 2 | |
| Operatører | Liberty Lines Fast Ferries & Siremar | |
| Gennemsnitlig pris | 140 DKK | |
| Gennemsnitlige daglige sejladser | 3 | |
| Gennemsnitlige ugentlige sejladser | 16 | |
| Gennemsnitlig sejltid | 45 m | |
| Hurtigste sejltid | 30 m | |
| Første færge | 09:40 | |
| Sidste færge | 18:50 | |
| Afstand | 16 Nautical Miles | |
* Priserne kan ændres, priserne er taget fra de sidste 30 dage, sidst opdateret 1 december 2025.
Den lille italienske ø Levanzo er del af den ægadiske øgruppe i Middelhavet, og ligger vest af øen Sicilien. Af de tre øer, der udgøre de Ægadiske Øer, er Levanzo den mindste (Favigana er den største), og har omkring 450 indbyggere, hvoraf mange bor omkring øens havn. Den smukke lille havn har en klynge af lyse firkantede bygninger. Øen har ikke et vejnet, men der er et par spor, som kun firhjulstrækkere og æsler kan bruge. Hovedattraktionen, og måske den eneste attraktion, på øen er Grotto del Genovese, som er en grotte med forhistorisk kunst. Der er ikke meget at lave på øen, andet end at slappe af, svømme, solbade og nyde øens atmosfære.
Øen er kun omkring 20 minutter med flyvebåd fra Trapani. Der er flere færgeforbindelser daglig med den sicilianske by og også med den større ø Favignana.
Den italienske ø Marettimo er den mest afsidesliggende af de tre Ægadiske Øer, som ligger ud for Siciliens vestkyst. Øen, der er en stenet højderyg, der rager ud i havet, ligger inden for et marine naturreservat og er en populær destination for dykkere og vandrere. Øen har kun en by, som også kaldes Marettimo, og dette er en fiskerby.
Marettimo havn ligger omkring 40 minutter med flyvebåd fra Favignana og en time fra Trapani.