Folkestone
Calais
Færger til Frankrig
Åben billet??

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Åben billet?

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Rejse detaljer
Udrejse
Returrejse

Folkestone til Calais Eurotunnel

Folkestone Calais Eurotunnelruten forbinder England med Frankrig. I øjeblikket er der kun 1 Eurotunnelselskab, som sejler på denne Eurotunnelrute, LeShuttle (Eurotunnel). Der er op til 56 afgange dag med sejltid fra ca. 35 minutter.

Sejltiden og hyppigheden for Folkestone Calais Eurotunnelrute kan variere fra sæson til sæson, så vi vil råde dig til at få den seneste information via vores billetsøgning.

Folkestone til Calais Eurotunnel alternativer

For mere information, besøg vores Færger fra England til Frankrig side
Hvorfor bruge Direct Ferries?
category
Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
category
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
category
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
category
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

Mest spurgte spørgsmål

Hvor lang tid er færgen fra Folkestone til Calais?

Færgeoverfarten fra Folkestone til Calais tager ca. 35m. Overfartens varighed kan variere fra sæson til sæson, så vi anbefaler, at du tjekker den live.

Hvilke færgeselskaber sejler mellem Folkestone og Calais?

Der er 1 færgeoperatør for Folkestone til Calais, og dette er
  • Eurotunnel

Hvordan kan jeg bestille færgebilletter fra Folkestone til Calais?

Book færger fra Folkestone til Calais via vores tilbudsfinder, og tjek vores tilbudsside for at se de seneste færgetilbud.

Kan du rejse som fodpassager på færgen fra [Portfrom] til Calais?

Nej, du kan ikke rejse som fodpassager, for øjeblikket kan du kun rejse på færgen med et køretøj.

Kan du tage din bil med på færgen fra Folkestone til Calais?

Ja, du kan rejse med et køretøj fra Folkestone til Calais med
  • Eurotunnel

Kan man tage kæledyr med på færgen fra Folkestone til Calais?

Ja, kæledyr er tilladt om bord på færgen. Du skal muligvis have et dyrepas og andre dokumenter for at tage din pelsede bedste ven med dig. I øjeblikket kan du medbringe kæledyr på færger med
  • Eurotunnel

Hvad er afstanden fra Folkestone til Calais?

Afstanden mellem Folkestone og Calais er ca. 44 sømil.

Folkestone Calais Eurotunnel anmeldelser

  • "Engineer"

    Fuld tilfredshed.

    'Le Shuttle' travelled on Le Shuttle

    Læs mere Læs mindre
  • "Super nemt!"

    Hurtig og nem måde at komme over kanalen. Togene er meget rene indvendig og der er så meget plads, at man ikke føler sig indespærret. Var også glad for, at der var et toilet!

    'Le Shuttle' travelled on Le Shuttle

    Læs mere Læs mindre
  • "Snaptur til UK"

    Jeg havde brug for en mulighed for st komme til UK og tilbage med bil hurtigst muligt jeg benyttede le shuttle. Under den engelske. Og så endda til meget billig pris

    'Le Shuttle' travelled on Le Shuttle

    Læs mere Læs mindre
  • "Behagelig og hurtig transportform"

    Rejste i november 2016. Store og fine informationstavler på P-pladsen med oplysning om, hvornår vores "bogstavrække" kunne køre frem til at køre om bord på toget. Vi havde ikke prøvet at checke ind på skærmen og var lidt usikre overfor dette, men det gik efter lidt vejledning. Da vi kom i god tid, kom vi med en afgang tidligere end booket, hvilket var helt fint. Kørsel i venstre side efter ankomst forløb fint. God skiltning.

    'Le Shuttle' travelled on Le Shuttle

    Læs mere Læs mindre

Folkestone Guide

Folkestone ligger i den sydøstlige del af England i amtet Kent. Folkestone har en lille havn og er let tilgængelig fra vej og tog. En stor attraktion i byen er The Leas, som er klipper, der ligger over byens strand. Besøgende vil også finde Mertello Tower, som er et lille fort, som blev bygget i det 19. århundrede, og står på klipperne over Copt Point. Tårnet blev hovedsageligt bygget som en del af Englands forsvar mod Napoleon, men har siden haft flere anvendelser. Det var været et hav udkig punkt, et familie hjem, et klubhus og andet. I dag er tårnet et besøgscenter.

Den lille havn ved Folkestone bruges primært af fiskerbåde og lystbåde. Der er toge på Eurotunnel fra Folkestone.


Calais Guide

Den franske by Calais ligger i Nord-Pas de Calais i nordvest Frankrig, og er den nærmeste franske havn til England.

Dover Strædet over den engelske kanal, ligger omkring 32 km fra Calais og på en klar dag, kan de berømte ”White Cliffs of Dover” ses fra Calais. Calais har i mange år været et vigtigt maritime center for handel og turisme mellem Frankrig og England. Selve byen er delt i to dele.

Den gamle bydel Calais-Nord, ligger på en kunstig ø og er omgivet af kanaler og havne. Den moderne by, St-Pierre, ligger sydlig fra den gamle by. Byen bliver idag set som mere end bare en havn, og bliver mere og mere populær som et turistmål i sig selv. Den har en lang og rig kulturarv, en række museer og et livligt natteliv. En populær attraktion i byen er klokketårnene, som er belejringstårne der blev bygget for at beskytte byen imod plyndringer, og i dag er blevet listet som en Unesco verdensarv.

Der er færgeforbindelser fra Calais til Dover ca. hvert 30 minut og sejltiden er ca. 75 minutter.


Folkestone til Calais Færgefartplaner

Færgefartplaner mellem 20/05/2024 og 26.05.2024


Færgeselskab Afgangstid Ankomsttid Sejltid Sejladsdage
LeShuttle (Eurotunnel) 01:10 01:45 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 01:18 01:53 35 minutter Onsdag, Lør, Sol
LeShuttle (Eurotunnel) 02:55 03:30 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 03:18 03:53 35 minutter Onsdag, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 04:34 05:09 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 05:06 05:41 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 05:18 05:53 35 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 05:36 06:11 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 06:18 06:53 35 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 06:35 07:10 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 06:36 07:11 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 06:45 07:20 35 minutter Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 06:48 07:23 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 07:06 07:41 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 07:18 07:53 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 07:36 08:11 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 07:48 08:23 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 08:36 09:11 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 08:48 09:23 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 09:06 09:41 35 minutter Mon, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 09:18 09:53 35 minutter Mon, Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 09:36 10:11 35 minutter Mon, Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 09:48 10:23 35 minutter Mon, Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 10:18 10:53 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 10:36 11:11 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 11:36 12:11 35 minutter Mon, Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 11:48 12:23 35 minutter Mon, Tirsdag, Onsdag, Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 12:18 12:53 35 minutter Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 12:36 13:11 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 12:48 13:23 35 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 13:06 13:41 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 13:18 13:53 35 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 13:36 14:11 35 minutter Mon, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 13:48 14:23 35 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 14:18 14:53 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 14:36 15:11 35 minutter Mon, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 14:48 15:23 35 minutter Mon, Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 15:06 15:41 35 minutter Lør, Sol
LeShuttle (Eurotunnel) 15:18 15:53 35 minutter Hver dag
LeShuttle (Eurotunnel) 15:36 16:11 35 minutter Mon, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 15:48 16:23 35 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
LeShuttle (Eurotunnel) 16:18 16:53 35 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 16:36 17:11 35 minutter Mon, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 16:48 17:23 35 minutter Hver dag
LeShuttle (Eurotunnel) 17:06 17:41 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 17:18 17:53 35 minutter Hver dag
LeShuttle (Eurotunnel) 17:36 18:11 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 17:48 18:23 35 minutter Mon, Onsdag, Torsdag, Fri, Sol
LeShuttle (Eurotunnel) 18:18 18:53 35 minutter Mon, Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Sol
LeShuttle (Eurotunnel) 18:36 19:11 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 18:48 19:23 35 minutter Mon, Onsdag, Fri, Lør, Sol
LeShuttle (Eurotunnel) 19:05 19:40 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 19:18 19:53 35 minutter Hver dag
LeShuttle (Eurotunnel) 19:35 20:10 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 19:48 20:23 35 minutter Mon, Tirsdag, Fri
LeShuttle (Eurotunnel) 19:49 20:24 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 19:51 20:26 35 minutter Sol
LeShuttle (Eurotunnel) 20:18 20:53 35 minutter Mon, Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Sol
LeShuttle (Eurotunnel) 20:36 21:11 35 minutter Mon, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 20:48 21:23 35 minutter Mon, Fri, Lør, Sol
LeShuttle (Eurotunnel) 21:10 21:45 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 21:18 21:53 35 minutter Hver dag
LeShuttle (Eurotunnel) 21:36 22:11 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 21:45 22:20 35 minutter Fri
LeShuttle (Eurotunnel) 21:48 22:23 35 minutter Tirsdag, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 21:55 22:30 35 minutter Sol
LeShuttle (Eurotunnel) 22:18 22:53 35 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 22:38 23:13 35 minutter Mon
LeShuttle (Eurotunnel) 22:39 23:14 35 minutter Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 22:48 23:23 35 minutter Fri, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 23:16 23:51 35 minutter Fri
LeShuttle (Eurotunnel) 23:18 23:53 35 minutter Tirsdag, Lør
LeShuttle (Eurotunnel) 23:32 00:07 35 minutter Sol
LeShuttle (Eurotunnel) 23:55 00:30 35 minutter Mon

Onboard the ferries

Kundeservice

Besøg vores kundeserviceside for at finde nyttige oplysninger om at rejse med færge, vores ofte stillede spørgsmål, og hvordan du kontakter os for at få hjælp med din booking