Égina
Athen (Piræus)
Færger til Athen
Åben billet??

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Åben billet?

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Rejse detaljer
Udrejse
Returrejse

Égina til Athen (Piræus) færge

Égina Athen (Piræus) færgeruten forbinder De Saroniske Øer med Athen og leveres i øjeblikket af 4 færgeselskaber. Blue Star Ferries sejler op til 7 gange dag, Saronic Ferries 4 gange dag, Aegean Flying Dolphins 4 gange dag & San Lorenzo Ferries servicen er tilgængelig op til 2 gange dag.

Der er 17 overfarter dag på Égina Athen (Piræus) overfarten mellem De Saroniske Øer og Athen og med 4 færgeselskaber, anbefaler vi at du sammenligner alle, for at finde den bedste pris.

For mere information, besøg vores Færger fra De Saroniske Øer til Athen side
Hvorfor bruge Direct Ferries?
category
Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
category
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
category
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
category
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

Mest spurgte spørgsmål

Hvor lang tid er færgen fra Égina til Piræus?

Færgeoverfarten fra Égina til Piræus tager ca. 57m. Overfartens varighed kan variere fra sæson til sæson, så vi anbefaler, at du tjekker den live.

Hvilke færgeselskaber sejler mellem Égina og Piræus?

Der er 4 populære færgeoperatører for Égina til Piræus. Disse er
  • Blue Star Ferries
  • Saronic Ferries
  • Aegean Flying Dolphins
  • San Lorenzo Ferries

Hvordan kan jeg bestille færgebilletter fra Égina til Piræus?

Book færger fra Égina til Piræus via vores tilbudsfinder, og tjek vores tilbudsside for at se de seneste færgetilbud.

Hvad er afstanden fra Égina til Piræus?

Afstanden mellem Égina og Piræus er ca. 17 sømil.

Égina Guide

Øen Aegina er en af de Saroniske Øer i Grækenland og ligger omkring 28 km fra Athen. Omkring to tredjedele af øen består af en udslukt vulkan, med nord og øst bestående af en frugtbar jord, hvor der bl.a. dyrkes korn, bomuld, vinstokke, mandler, oliven og figner.

Øens strande er en populær turistattraktion, især da færger fra Piræus kun tager 40 minutter. Der er regelmæssige busforbindelser fra Aegina til destinationer på hele øen, såsom Agia Marina og Portes. Andre attraktioner på øen inkluderer templet Aphaea, som var dedikeret til sin navnebror, en gudinde, der senere blev forbundet med Athena. Templet var en del af Parthenon og templet Poseidon på Sounion.


Athen (Piræus) Guide

Den græske by Piræus har en af de største havne i hele Middelhavsområdet, og den tredje største i verden, og er et hovedpunkt for færger på Det Ægæiske Hav. Piræus er en vigtig by, selvom den ofte anses som en forstad til Athen, den græske hovedstad. På trods af sin nærhed til Athen, har Piræus havnefront sit eget særlige udseende, og besøgende vil se, at de mest tiltalende dele af byen er placeret omkring det østlige kvartal, omkring Mikrolimano havn, og Zea Marina.

En populær begivenhed i byen er Ecocinema Internationale Film Festival, som holdes hvert år i slutningen af februar.

Havnefronten, som er fuld af restauranter, bars og natklubber, blev ombygget da OL blev holdt i Athen, og som følge heraf blev en ny havnefront promenade bygget, der går forbi de middelalderlige mure omkring byen. Murerne står som minde af og indsigt i byens lange fortid.


Égina til Piræus Færgefartplaner

Færgefartplaner mellem 08/07/2024 og 14.07.2024


Færgeselskab Afgangstid Ankomsttid Sejltid Sejladsdage
Aegean Flying Dolphins 07:00 07:40 40 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Hellenic Seaways 07:30 08:10 40 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Saronic Ferries 07:30 08:40 1 time 10 minutter Sol
Saronic Ferries 07:45 08:55 1 time 10 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri
Aegean Flying Dolphins 09:00 09:40 40 minutter Mon, Sol
Saronic Ferries 09:00 10:10 1 time 10 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Aegean Flying Dolphins 09:15 09:50 35 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Saronic Ferries 09:15 10:25 1 time 10 minutter Mon, Sol
Hellenic Seaways 09:50 10:30 40 minutter Hver dag
Aegean Flying Dolphins 10:00 10:55 55 minutter Mon, Tirsdag, Lør, Sol
San Lorenzo Ferries 10:15 11:40 1 time 25 minutter Hver dag
Hellenic Seaways 10:30 11:10 40 minutter Hver dag
Aegean Flying Dolphins 11:15 11:50 35 minutter Mon, Torsdag, Sol
Aegean Flying Dolphins 12:15 12:50 35 minutter Mon, Tirsdag, Lør, Sol
Saronic Ferries 12:30 13:40 1 time 10 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Sol
Saronic Ferries 12:40 13:50 1 time 10 minutter Lør
Hellenic Seaways 12:50 13:30 40 minutter Hver dag
Saronic Ferries 13:20 14:30 1 time 10 minutter Mon
Saronic Ferries 13:30 14:40 1 time 10 minutter Sol
Saronic Ferries 13:40 14:50 1 time 10 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri
Saronic Ferries 13:45 14:55 1 time 10 minutter Lør
Hellenic Seaways 13:50 14:30 40 minutter Hver dag
San Lorenzo Ferries 14:15 15:40 1 time 25 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Saronic Ferries 14:50 16:00 1 time 10 minutter Lør
Saronic Ferries 15:10 16:20 1 time 10 minutter Sol
Aegean Flying Dolphins 15:15 15:50 35 minutter Tirsdag, Onsdag, Fri, Lør, Sol
Saronic Ferries 15:15 16:25 1 time 10 minutter Mon
Hellenic Seaways 15:30 16:10 40 minutter Hver dag
San Lorenzo Ferries 16:00 17:25 1 time 25 minutter Mon
Saronic Ferries 16:45 17:55 1 time 10 minutter Sol
Saronic Ferries 16:50 18:00 1 time 10 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri
Saronic Ferries 17:00 18:10 1 time 10 minutter Mon
Aegean Flying Dolphins 17:15 17:50 35 minutter Mon
Aegean Flying Dolphins 17:15 17:55 40 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Saronic Ferries 17:30 18:40 1 time 10 minutter Lør
Saronic Ferries 17:45 18:55 1 time 10 minutter Sol
Hellenic Seaways 17:50 18:30 40 minutter Hver dag
Saronic Ferries 17:50 19:00 1 time 10 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri
Aegean Flying Dolphins 18:15 18:50 35 minutter Mon, Tirsdag, Lør, Sol
San Lorenzo Ferries 18:15 19:40 1 time 25 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør, Sol
Hellenic Seaways 18:30 19:10 40 minutter Lør
Saronic Ferries 18:45 19:55 1 time 10 minutter Lør
Aegean Flying Dolphins 19:15 19:55 40 minutter Mon
Saronic Ferries 19:35 20:45 1 time 10 minutter Mon
Saronic Ferries 19:40 20:50 1 time 10 minutter Sol
San Lorenzo Ferries 20:00 21:25 1 time 25 minutter Mon
Aegean Flying Dolphins 20:15 20:50 35 minutter Mon, Tirsdag, Lør, Sol
Hellenic Seaways 20:50 21:30 40 minutter Mon, Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Sol
Saronic Ferries 21:00 22:10 1 time 10 minutter Mon
Saronic Ferries 21:30 22:40 1 time 10 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri

Kundeservice

Besøg vores kundeserviceside for at finde nyttige oplysninger om at rejse med færge, vores ofte stillede spørgsmål, og hvordan du kontakter os for at få hjælp med din booking