COVID-19 Update Click here to visit our dedicated page for further information on the COVID-19 situation, including vouchers, cancellations, refunds and sailing changes.

Sitia - Diafani er en af vores travleste ruter - afgange bliver hurtigt udsolgt i travle perioder.
Tip: Vent ikke til det er for sent! Book nu for at sikre den afgang, du ønsker!

Hvorfor bruge
Direct Ferries?

Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden

Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder

Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt

Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

For mere information, besøg vores Færger fra Kreta til Dodekaneserne side

Om bord på færgerne

Sitia - Diafani færgeselskaber

    • 1 Sailing Weekly 6 hr 50 min
    • Get price
    • 1 Sailing Weekly 2 hr 55 min
    • Get price

Sitia til Diafani færge

Sitia Diafani færgeruten forbinder Kreta med Dodekaneserne og levereres i øjeblikket af 2 færgeselskaber. Anek Lines sejler op til 1 afgange ugentligt med en sejltid på omkring 6 timer 50 minutter mens SeaJets servicen sejler op til 1 afgange ugentligt med en sejltid fra 2 timer 55 minutter.

Der er 2 overfarter Uge på Sitia Diafani ruten mellem Kreta og Dodekaneserne. Sammenlign nu og få den bedste pris!

Sitia Guide

Havnebyen Sitia ligger på den græske ø Kreta i Det Ægæiske Hav. Sitia ligger øst for Agios Nikolaos og nordøst for Lerapetra. Byen er generelt ikke besøgt så meget af turister og er ikke særlig veludviklet.

Havnen i Sitia forbinder Sitia og det østlige Kreta med andre græske øer, samt havnen i Piræus. Byen har også en marina, der kan rumme mindre fiskerbåde og lystbåde.


Diafani Guide

Den græske by Diafani ligger på øen Karpathos, som er beliggende i den sydlige del af Dodekaneserne mellem øerne Kreta og Rhodos. Som den næststørste af de Dodekanesiske øer, strækker Karpathos sig omkring 300 km2, og terrænet er præget af bjerge. Det højeste bjerg er Kali Limni, som ligger 1.214 meter over havets overflade. På skråningerne af bjergene er springvand, vinmarker, skove, oliventræer og mange andre slags frugttræer. Populær blandt turister er de klippehuler, der er hjem til Middelhavsmunkesælerne. Øens første indbygger, ifølge mytologien, var Lapetos, søn af Uranus og Gaea (Himmel og Jord).
Øen kan føre sin historie tilbage til den yngre stenalder og er tæt forbundet med historien af Rhodos og de øvrige øer i Dodekaneserne. Øens karakter er blevet stærkt påvirket af dem, der erobret den, herunder tyrkerne og italienerne.