Panarea
Stromboli
Færger til Æoliske Øer
Åben billet??

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Åben billet?

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Rejse detaljer
Udrejse
Returrejse

Panarea til Stromboli færge

Panarea Stromboli færgeruten forbinder Æoliske Øer med Æoliske Øer og levereres i øjeblikket af 2 færgeselskaber. Liberty Lines Fast Ferries sejler op til 7 gange dagligt med en sejltid på omkring 25 minutter mens Siremar servicen sejler op til 5 afgange ugentligt med en sejltid fra 1 time 10 minutter.

Der er 54 overfarter Uge på Panarea Stromboli ruten mellem Æoliske Øer og Æoliske Øer. Sammenlign nu og få den bedste pris!

Hvorfor bruge Direct Ferries?
category
Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
category
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
category
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
category
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

Mest spurgte spørgsmål

Hvor lang tid er færgen fra Panarea til Stromboli?

Færgeoverfarten fra Panarea til Stromboli tager ca. 47m. Overfartens varighed kan variere fra sæson til sæson, så vi anbefaler, at du tjekker den live.

Hvilke færgeselskaber sejler mellem Panarea og Stromboli?

Der er 2 populære færgeoperatører for Panarea til Stromboli. Disse er
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Hvordan kan jeg bestille færgebilletter fra Panarea til Stromboli?

Book færger fra Panarea til Stromboli via vores tilbudsfinder, og tjek vores tilbudsside for at se de seneste færgetilbud.

Kan du rejse som fodpassager på færgen fra [Portfrom] til Stromboli?

Ja, du kan rejse som fodpassager fra Panarea til Stromboli med
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Kan du tage din bil med på færgen fra Panarea til Stromboli?

Ja, du kan rejse med et køretøj fra Panarea til Stromboli med
  • Siremar

Kan man tage kæledyr med på færgen fra Panarea til Stromboli?

Ja, kæledyr er tilladt om bord på færgen. Du skal muligvis have et dyrepas og andre dokumenter for at tage din pelsede bedste ven med dig. I øjeblikket kan du medbringe kæledyr på færger med
  • Liberty Lines Fast Ferries

Hvad er afstanden fra Panarea til Stromboli?

Afstanden mellem Panarea og Stromboli er ca. 13 sømil.

Panarea Guide

Øen Panarea er beliggende i den Lipariske øgruppe, som er placeret nord for Sicilien. Der er omkring 300 indbyggere på den lille ø, selv om dette tal stiger om sommeren, når turister kommer dertil. Øen, som er populær med berømtheder, har nogle termiske kilder tæt på landsbyen Punta di Peppre e Maria, som tiltrækker folk til øen. Stranden i Cala Junco ligger på den sydlige del af øen, og der er adgang langs en sti, der fører til stranden. Den anden strand, Cala degli Zimmari, ligger langs vejen fra den første. Andre strande på øen omfatter Lisca Bianca, Basiluzzo og Spinazzola.

Fra øens lille havn er der færger til Napoli og Milazzo.


Stromboli Guide

Den italienske ø Stromboli ligger ud for Sicilien i det Tyrrhenske Hav og er en af de otte øer, der udgør den Lipariske øgruppe. Besøgende til øen kan vandre de smukke gader i dens største landsby og nyde den smukke udsigt eller nyde en sejltur til Sciara del Fuoco, som er en dyb sort lava ar ned på siden af vulkanen og er et godt sted at se Strombolis eksplosioner, især efter mørkets frembrud. Hvis man føler sig lidt mere modig, kan man også bestige vulkanen og se udbrud på tæt hold.

Nogle færger fra Sicilien og fastlandet stopper ved Stromboli. Alternativt kan rejsende skifte på Lipari til en forbindende færge.


Panarea til Stromboli Færgefartplaner

Færgefartplaner mellem 10/06/2024 og 16.06.2024


Færgeselskab Afgangstid Ankomsttid Sejltid Sejladsdage
Liberty Lines Fast Ferries 09:10 09:50 40 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 10:20 10:45 25 minutter Hver dag
Siremar 11:35 13:05 1 time 30 minutter Onsdag, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 12:00 12:30 30 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 14:45 15:25 40 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 16:55 17:20 25 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Lør, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 17:15 17:55 40 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 18:50 19:35 45 minutter Hver dag
Siremar 19:45 21:15 1 time 30 minutter Tirsdag, Fri

Kundeservice

Besøg vores kundeserviceside for at finde nyttige oplysninger om at rejse med færge, vores ofte stillede spørgsmål, og hvordan du kontakter os for at få hjælp med din booking