Lipari
Panarea
Færger til Æoliske Øer
Åben billet??

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Åben billet?

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Rejse detaljer
Udrejse
Returrejse

Lipari til Panarea færge

Lipari Panarea færgeruten forbinder Æoliske Øer med Æoliske Øer og levereres i øjeblikket af 2 færgeselskaber. Liberty Lines Fast Ferries sejler op til 7 gange dagligt med en sejltid på omkring 25 minutter mens Siremar servicen sejler op til 5 afgange ugentligt med en sejltid fra 1 time 40 minutter.

Der er 54 overfarter Uge på Lipari Panarea ruten mellem Æoliske Øer og Æoliske Øer. Sammenlign nu og få den bedste pris!

Hvorfor bruge Direct Ferries?
category
Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
category
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
category
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
category
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

Mest spurgte spørgsmål

Hvor lang tid er færgen fra Lipari til Panarea?

Færgeoverfarten fra Lipari til Panarea tager ca. 1h 02m. Overfartens varighed kan variere fra sæson til sæson, så vi anbefaler, at du tjekker den live.

Hvilke færgeselskaber sejler mellem Lipari og Panarea?

Der er 2 populære færgeoperatører for Lipari til Panarea. Disse er
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Hvordan kan jeg bestille færgebilletter fra Lipari til Panarea?

Book færger fra Lipari til Panarea via vores tilbudsfinder, og tjek vores tilbudsside for at se de seneste færgetilbud.

Kan du rejse som fodpassager på færgen fra [Portfrom] til Panarea?

Ja, du kan rejse som fodpassager fra Lipari til Panarea med
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Kan du tage din bil med på færgen fra Lipari til Panarea?

Ja, du kan rejse med et køretøj fra Lipari til Panarea med
  • Siremar

Kan man tage kæledyr med på færgen fra Lipari til Panarea?

Ja, kæledyr er tilladt om bord på færgen. Du skal muligvis have et dyrepas og andre dokumenter for at tage din pelsede bedste ven med dig. I øjeblikket kan du medbringe kæledyr på færger med
  • Liberty Lines Fast Ferries

Hvad er afstanden fra Lipari til Panarea?

Afstanden mellem Lipari og Panarea er ca. 12 sømil.

Lipari Guide

Den italienske ø Lipari er den største af de Æoliske Øer og ligger i det Tyrrhenske Hav, ud for den nordlige kyst af Sicilien. Lipari er en forholdvis lille ø, som måler knap 40 kvadratkilometer. Den største by på øen hedder også Lipari, og der er 4 andre landsbyer; Pianoconte, Quattropani, Acquacalda og Canneto. Lipari by er et dejligt sted at gå en tur og har elegante byhuse, sammen med nogle mere beskedne huse på små pæne gader. Der er mange souvenir butikker på øen og et godt udvalg af cafeer og restauranter, der serverer god, lokal mad og drikke. Der er spor fra øens historie på hele øen med græske grave. Dens mest imponerende attraktion er nok dens slot.

Lipari er den mest praktiske base for besøg til de Æoliske Øer. Der er hurtigfærger fra Sicilien, som stopper her og masser af både og flyvebåde til de andre øer.


Panarea Guide

Panarea er en italiensk ø, der ligger ud for den nordøstlige kyst af øen Sicilien, og er den anden mindste af de Æoliske øer, der er en gruppe af vulkanske øer. Øen er populær blandt turister, der nyder strandene og den dejlige natur, og for en lille ø, er den overraskende veludstyret. San Pietro på østkysten er hvor de fleste tjenester og faciliteter ligger. Der er også en lille havn for lystbåde, skibe og fiskefartøjer.

Blandt øens strande er Cala Junco, på den sydlige del, som er tilgængelig både fra vand og land langs en sti, der fører til stranden. På vej til Cala Junco kan man også komme til stranden Cala degli Zimmari. Disse er de eneste strande på øen, som er tilgængelig på land.

Der er færgeforbindelser til Napoli og Milazzo.


Lipari til Panarea Færgefartplaner

Færgefartplaner mellem 17/06/2024 og 23.06.2024


Færgeselskab Afgangstid Ankomsttid Sejltid Sejladsdage
Liberty Lines Fast Ferries 08:10 09:05 55 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 09:15 10:15 1 time Hver dag
Siremar 09:30 11:25 1 time 55 minutter Onsdag, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 11:00 11:55 55 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 13:45 14:40 55 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 15:50 16:50 1 time Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Lør, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 16:45 17:10 25 minutter Hver dag
Siremar 17:20 19:25 2 timer 5 minutter Fri
Siremar 17:20 19:35 2 timer 15 minutter Tirsdag
Liberty Lines Fast Ferries 18:15 18:45 30 minutter Hver dag

Kundeservice

Besøg vores kundeserviceside for at finde nyttige oplysninger om at rejse med færge, vores ofte stillede spørgsmål, og hvordan du kontakter os for at få hjælp med din booking