Oplysninger om COVID-19 Click here to visit our dedicated page for further information on the COVID-19 situation, including vouchers, cancellations, refunds and sailing changes.

Agathonisi - Kalymnos er en af vores travleste ruter - afgange bliver hurtigt udsolgt i travle perioder.
Tip: Vent ikke til det er for sent! Book nu for at sikre den afgang, du ønsker!

Hvorfor bruge
Direct Ferries?

Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden

Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder

Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt

Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

Agathonisi - Kalymnos færgeselskaber

    • 7 Sailings Weekly 1 hour 50 min
    • Get price

Agathonisi til Kalymnos færge

Agathonisi Kalymnos færgeruten forbinder Dodekaneserne med Dodekaneserne. I øjeblikket er der kun 1 færgeselskab, som sejler på denne færgerute, Dodekanisos Seaways. Der er op til 7 afgange Uge med sejltid fra ca. 1 time 50 minutter.

Sejltiden og hyppigheden for Agathonisi Kalymnos færgerute kan variere fra sæson til sæson, så vi vil råde dig til at få den seneste information via vores billetsøgning.

Agathonisi Guide

Agathonisi er en lille græsk ø beliggende på det nordligste punkt på Dodekaneserne. Øen er omgivet af mange mindre øer og hjemstedet for tre bydele; Megalo Chorió og MIKRO Chorió, og øens eneste havn. Øen er også kendt som Gaidaro, eller ved sit gamle navn Tregea. Det højeste punkt på øen er 209 meter over havets overflade, og ligger nær Mikro Chorió.


Kalymnos Guide

Den græske ø Kalymnos ligger i det sydøstlige Ægæiske Hav mellem øerne Kos og Leros, og er del af Dodekaneserne. Øen er ganske lille med et areal på bare 100 km2, men på trods af dette er det den fjerde største ø i Dodekaneserne. Øens havn har ændret sig igennem sin historie. Den blev først navngivet Kalynda, så Kalymna og så endelig, Kalymnos. Øens hovedstad er Pothys, selv om de fleste af dens indbyggere bor i Chora, som er øens næststørste by.
Kalymnos er kendt for sine svamp dykkere og svamp fiskeri, og inde i landet er terrænet stejlt og stenet og populær blandt klatrere. Der er over 1.300 forskellige klatreruter på øen. Landskabet plejede at være en forbandelse for øens beboere, men da det tiltrækker turister, er det nu en velsignelse, i hvert fald i form af turisme.
Der er hyppige færgeforbindelser til Kykladerne, Samos og om sommeren, til Chios, Mytilini og Thessaloniki.