Oplysninger om COVID-19 Click here to visit our dedicated page for further information on the COVID-19 situation, including vouchers, cancellations, refunds and sailing changes.
Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt
Med Direct Ferries kan du sammenligne færger på Kykladerne på Mykonos Kythnos færgeruten med vores lette og hurtige pris søgning.
Brug vores Mykonos Kythnos færge guide til at finde al den information du behøver for at booke din færgebillet til Kykladerne, inklusiv hvem der sejler på Mykonos Kythnos ruten.
Sammenlign talrige overfarter og sejlplaner for Mykonos Kythnos færger online nu, ved at vælge hvor du sejler fra, fra Mykonos Kythnos Billetsøgning og søge.Mykonos er del af Kykladerne og ligger mellem øerne Tinos, Paros og Naxos. Hovedbyen på øen, også kaldet Mykonos (eller Chora for de lokale), har typisk kykladisk arkitektur med hvidkalkede huse med blå vinduer, smalle gader og små hvide kapeller med himmelblå kupler. Mange besøgende vælger at tage en spadseretur gennem Chora, den gamle havn, Lille Venedig og slottet for at opleve byens charme. Øen har generelt et livligt natteliv og er sommetider kendt som ”Grækenlands Ibiza”.
Øen har to havne. Den gamle Mykonos havn er, hvor passagerfærger ankommer og New Port of Tourlos er hvor krydtogtskibe hovedsageligt lægger til. Der er færgeforbindelser fra Mykonos til Piræus og Rafina på det græske fastland og de andre øer i Kykladerne, Dodekaneserne og Kreta.
Kythnos er en græsk ø, der ligger meget tæt på Attika og er en del af Kykladerne. Øen, som sommetider kaldes Thermia på grund af dens termiske kilder, er en af de mindre besøgte øer i Kykladerne, men er populær blandt turister på grund af sine varme kilder. Der er et moderne spa beliggende i Loutra, med to varme kilder i området.
Øens havn ligger i Merihas og øens hovedstad hedder Hora og begge ligger på den nordlige del af øen. På den sydlige del af øen, er det kun områderne ved bugten af Ayios Dimitrios og Panayia Canála, som er beboet.
Der er færgeforbindelser fra øens havn til Piræus og Lavrio. Overfarten til Piræus tager ca. 3 timer med konventionel færge, og ca. 1 time med hurtigfærge. Overfarten til Lavrio tager ca. 2 timer. Kythnos er også forbundet med øerne Serifos, Sifnos, Milos, Santorini, Sikinos, Folegandros og Kea.