Messina
Reggio Calabria
Færger til Italien
Åben billet??

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Åben billet?

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Rejse detaljer
Udrejse
Returrejse

Messina til Reggio Calabria færge

Messina Reggio Calabria færgeruten forbinder Sicilien med Italien. I øjeblikket er der kun 1 færgeselskab, som sejler på denne færgerute, Liberty Lines Fast Ferries. Der er op til 19 afgange dag med sejltid fra ca. 30 minutter.

Sejltiden og hyppigheden for Messina Reggio Calabria færgerute kan variere fra sæson til sæson, så vi vil råde dig til at få den seneste information via vores billetsøgning.

For mere information, besøg vores Færger fra Sicilien til Italien side
Hvorfor bruge Direct Ferries?
category
Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
category
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
category
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
category
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

Mest spurgte spørgsmål

Hvor lang tid er færgen fra Messina til Reggio Calabria?

Færgeoverfarten fra Messina til Reggio Calabria tager ca. 30m. Overfartens varighed kan variere fra sæson til sæson, så vi anbefaler, at du tjekker den live.

Hvilke færgeselskaber sejler mellem Messina og Reggio Calabria?

Der er 1 færgeoperatør for Messina til Reggio Calabria, og dette er
  • Liberty Lines Fast Ferries

Hvordan kan jeg bestille færgebilletter fra Messina til Reggio Calabria?

Book færger fra Messina til Reggio Calabria via vores tilbudsfinder, og tjek vores tilbudsside for at se de seneste færgetilbud.

Kan du rejse som fodpassager på færgen fra [Portfrom] til Reggio Calabria?

Ja, du kan rejse som fodpassager fra Messina til Reggio Calabria med
  • Liberty Lines Fast Ferries

Kan du tage din bil med på færgen fra Messina til Reggio Calabria?

Nej, kun fodpassagerer kan rejse med færgen.

Kan man tage kæledyr med på færgen fra Messina til Reggio Calabria?

Ja, kæledyr er tilladt om bord på færgen. Du skal muligvis have et dyrepas og andre dokumenter for at tage din pelsede bedste ven med dig. I øjeblikket kan du medbringe kæledyr på færger med
  • Liberty Lines Fast Ferries

Hvad er afstanden fra Messina til Reggio Calabria?

Afstanden mellem Messina og Reggio Calabria er ca. 6 sømil.

Messina Guide

Den italienske by Messina er hovedstaden i provinsen af samme navn, og den tredje største by på Sicilien. Den ligger på Messinastrædet, overfor Villa San Giovanni på det italienske fastland, i den nordøstlige del af Sicilien.

Byens havn tilbyder passagerfærger på tværs af Messinastrædet til havnene i Villa San Giovanni og Reggio Calabria i Calabrien. Der er også en færgeservice til Salerno, som ligger syd af byen Napoli.


Messina til Reggio Calabria Færgefartplaner

Færgefartplaner mellem 27/05/2024 og 02.06.2024


Færgeselskab Afgangstid Ankomsttid Sejltid Sejladsdage
Liberty Lines Fast Ferries 05:40 06:10 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 06:20 06:50 30 minutter Mon, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 07:00 07:30 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 07:20 07:50 30 minutter Mon, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 07:30 08:00 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 08:05 08:35 30 minutter Mon, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 08:15 08:45 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 08:40 09:10 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 09:25 09:55 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 10:00 10:30 30 minutter Mon, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 10:20 10:50 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 11:25 11:55 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 11:30 12:00 30 minutter Mon, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 12:15 12:45 30 minutter Mon, Sol
Liberty Lines Fast Ferries 12:45 13:15 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 13:00 13:30 30 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 14:10 14:40 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 15:00 15:30 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 15:55 16:25 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 16:30 17:00 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 17:30 18:00 30 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 18:30 19:00 30 minutter Hver dag
Liberty Lines Fast Ferries 19:40 20:10 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 20:55 21:25 30 minutter Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fri, Lør
Liberty Lines Fast Ferries 22:40 23:10 30 minutter Hver dag

Kundeservice

Besøg vores kundeserviceside for at finde nyttige oplysninger om at rejse med færge, vores ofte stillede spørgsmål, og hvordan du kontakter os for at få hjælp med din booking