Procida
Napoli
Færger til Italien
Åben billet??

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Åben billet?

Åbne billetter er gyldige i op til 12 måneder fra booking dato (see billet betingelser).

Rejse detaljer
Udrejse
Returrejse

Procida til Napoli færge

Procida Napoli færgeruten forbinder Napoli-bugten med Italien og leveres i øjeblikket af 3 færgeselskaber. SNAV Aliscafi sejler op til 4 gange dag, Caremar 5 gange dag & Caremar (Hydrofoil) servicen er tilgængelig op til 7 gange dag.

Der er 16 overfarter dag på Procida Napoli overfarten mellem Napoli-bugten og Italien og med 3 færgeselskaber, anbefaler vi at du sammenligner alle, for at finde den bedste pris.

For mere information, besøg vores Færger fra Napoli-bugten til Italien side
Hvorfor bruge Direct Ferries?
category
Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
category
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
category
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
category
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt

Mest spurgte spørgsmål

  • Hvor lang tid er færgen fra Procida til Napoli?

    Færgeoverfarten fra Procida til Napoli tager ca. 40m. Overfartens varighed kan variere fra sæson til sæson, så vi anbefaler, at du tjekker den live.
  • Hvor meget koster færgen fra Procida til Napoli?

    Procida til Napoli færgeprisen kan variere afhængigt af sæsonen. Den gennemsnitlige pris for en færge fra Procida til Napoli er 77 €.
  • Hvilke færgeselskaber sejler mellem Procida og Napoli?

    Der er 3 populære færgeoperatører for Procida til Napoli. Disse er
    • SNAV Aliscafi
    • Caremar
    • Caremar (Hydrofoil)
  • Hvordan kan jeg bestille færgebilletter fra Procida til Napoli?

    Book færger fra Procida til Napoli via vores tilbudsfinder, og tjek vores tilbudsside for at se de seneste færgetilbud.
  • Kan du rejse som fodpassager på færgen fra [Portfrom] til Napoli?

    Ja, du kan rejse som fodpassager fra Procida til Napoli med
    • SNAV Aliscafi
    • Caremar
    • Caremar (Hydrofoil)
  • Kan du tage din bil med på færgen fra Procida til Napoli?

    Ja, du kan rejse med et køretøj fra Procida til Napoli med
    • Caremar
  • Kan man tage kæledyr med på færgen fra Procida til Napoli?

    Ja, kæledyr er tilladt om bord på færgen. Du skal muligvis have et dyrepas og andre dokumenter for at tage din pelsede bedste ven med dig. I øjeblikket kan du medbringe kæledyr på færger med
    • SNAV Aliscafi
    • Caremar
    • Caremar (Hydrofoil)
  • Hvad er afstanden fra Procida til Napoli?

    Afstanden mellem Procida og Napoli er ca. 14 sømil.

Procida Guide

Den italienske ø Procida er beliggende i Flegrian øgruppen, lige ud for Napolis kyst, mellem Cape Miseno og øen Ischia. Det er en lille ø med en klippe kystlinje. Terra Murata bakke er øens højeste punkt, og måler kun 91 meter over havets overflade. Mht. attraktioner, er der ikke meget at se på øen, og det som der er, er tilsyneladende blevet forsømt. Derfor bør besøgende nyde den afslappende atmosfære.

Færger til Ischia stopper generelt ved Procida. Der er både hurtige og langsomme servicer, og nogle sejler fra en anden havn i Napoli, kaldet Mergellina, som er praktisk beliggende for forbindelse til det italienske jernbanenet. Procida betjenes også af færger fra en nærliggende by på fastlandet, Pozzuoli.


Procida til Napoli Færgefartplaner

Færgefartplaner mellem 04/12/2023 og 10.12.2023


Færgeselskab Afgangstid Ankomsttid Sejltid Sejladsdage
Caremar (Hydrofoil) 06:35 07:05 30 minutter Hver dag
Caremar 06:50 07:50 1 time Hver dag
SNAV Aliscafi 07:35 08:15 40 minutter Hver dag
Caremar (Hydrofoil) 07:55 08:35 40 minutter Hver dag
Caremar (Hydrofoil) 09:20 10:00 40 minutter Hver dag
SNAV Aliscafi 10:10 10:40 30 minutter Hver dag
Caremar (Hydrofoil) 10:45 11:20 35 minutter Hver dag
Caremar (Hydrofoil) 13:20 14:00 40 minutter Hver dag
Caremar 13:30 14:30 1 time Hver dag
SNAV Aliscafi 14:15 14:45 30 minutter Hver dag
Caremar (Hydrofoil) 14:55 15:35 40 minutter Hver dag
Caremar 16:05 17:05 1 time Hver dag
Caremar (Hydrofoil) 16:50 17:30 40 minutter Hver dag
Caremar 17:55 18:55 1 time Hver dag
SNAV Aliscafi 18:05 18:35 30 minutter Hver dag
Caremar 20:15 21:15 1 time Hver dag

Kundeservice

Besøg vores kundeserviceside for at finde nyttige oplysninger om at rejse med færge, vores ofte stillede spørgsmål, og hvordan du kontakter os for at få hjælp med din booking