Færger fra 4412 ruter og 901 havne i verden
Mere end 2,5 millioner tilfredse kunder
Vi arrangerer over 1,2 millioner overfarter årligt
Vi tjekker op til 1 million priser for vores kunder dagligt
Piræus Astypalea færgeruten forbinder Athen med Dodekaneserne. I øjeblikket er der kun 1 færgeselskab, som sejler på denne færgerute, Blue Star Ferries. Der er op til 5 afgange Uge med sejltid fra ca. 8 timer 25 minutter.
Sejltiden og hyppigheden for Piræus Astypalea færgerute kan variere fra sæson til sæson, så vi vil råde dig til at få den seneste information via vores billetsøgning.
Havnebyen Piræus i Grækenland ligger på Den Saroniske Bugt i Attika-området, og er en del af byområdet Athen. Athen centrum ligger omkring 12 km fra havnen. Piræus centrum er ikke særlig turistvenlig, da den er stærkt trafikeret, men der findes også mange indretninger i byen, som er hjælpsomme og interessante for rejsende, såsom banker, offentlige bygninger, gågader, butiksstrøger, og lignende.
Området omkring Zea Marina og Mikrolimano Havn er nok den mest attraktive del af Piræus, og her findes et godt udvalg af restauranter, cafeer og bars.
Piræus er Grækenlands hovedhavn, den største i Europa, og den tredjestørste i verden. Faciliteter i havnen inkluderer hæveautomater, vekselkontor, restauranter, cafeer, bars og en række rejsebureauer. Der er færger fra Piræus til Kreta, Kykladerne, Dodekaneserne, de østlige dele af Grækenland og den nordlige og østlige del af Det Ægæiske Hav.
Den græske ø Astypalea ligger i det østlige Ægæiske Hav og er en af de 12 øer, der udgør Dodekaneserne. Øen, som ligger på det punkt hvor Dodekaneserne møder Kykladerne, har en lang historie og er karakteriseret ved typisk græske hvidkalkede landsbyer og dejlige strande.
Øens hovedstad og havn er Chora, som betragtes som at være en af de mest maleriske byer i Det Ægæiske Hav. Byen ligger på toppen af en klippe, der rager ud i havet og danner to bugter. Knejsende over Chora er et slot med de hvide kupler af Evangelistria og Agios Georgios kirker, som er synlige over dets mure. Omkring slottet ligger huse med hvidkalkede vægge, blå døre og vinduer og træ balkoner.
Øen er forbundet til Piræus og til de andre øer i Dodekaneserne, Kykladerne og til Kreta.