1 Anmeldelse - Skriv en anmeldelse
Drevet af Brittany Ferries på Portsmouth St. Malo ruten
Bretagne har første klasses faciliteter ombord, inklusiv gode restauranter, shopping og underholdning. Færgen kan bære over 2000 passagerer. Den er opkaldt efter den franske region Bretagne og er indrettet i traditionel bretonsk stil og farver.
Der er i øjeblikket ingen videoer tilgængelige for dette skib.
Bretagne
"Bretagne, søde Bretagne!"
Anmeldt 10 august 2011 Af Julie
Jeg bor i London og rejste på The Bretagne fra Portsmouth til St Malo for at komme hjem et par dage. Det er en pæn færge – ikke for stor. Mad kvalitenen er god for prisen og underholdningen er familie orienteret. Jeg rejste på natfærgen, men bestilte for sent til at kunne få en hytte, så jeg fik et sovesæde. Det er ”ok” i et par timer, men jeg endte med at sove på gulvet, ligesom de fleste andre mennesker i salonen. Alt i alt var det en god oplevelse, billigere end at flyve og jeg nød virkelig udsigten over St Malo ved ankomst!
Tak for din interesse i at anmelde dette skib.
For at sikre nøjagtigheden kan vi kun acceptere anmeldelser fra Direct Ferries kunder som vores system viser har brugt denne service. Din e-mail adresse vil ikke blive offtentliggjort.
Der er et stort udvalg af 2, 3 og 4 sengs kabiner med alt fra kabine med køjesenge til kommodor klasse luksus. Alle Bretagnes kabiner har badeværelse, air condition og frisk sengetøj og håndklæder. Sæbe og shower gel er også inkluderet. Der er også sæder som kan bestilles på færgen. Disse ligger i lounger som er ideelle til grupper samt individuelle passagerer som ønsker at strække ud og slappe af.
Bretagnes hoved a la carte restaurant er Les Abers som tilbyder plads til mindre og større grupper. Her kan du nyde elegante omgivelser og en panoramaudsigt, samt et åbent køkken hvor du kan se kokken i aktion. La Baule er Bretagnes buffet restaurant og her kan du nyde et fantastisk udvalg af retter fra hele verden, samt franske favoritter, en salatbar og et stort udvalg af desserter og drikkevarer. Cafe La Gerbe de Locronan serverer sandwiches, kager og varme og kolde drikkevarer. Legeområdet ligger også indenfor dette område, så er det bedste sted for familier. Bretagnes hovedbar, Gwenn Ha Du serverer alt fra de fineste franske vine til cocktails. Der er også varme og kolde drikkevarer og snacks på menuen. Baren har siddepladser som sikre en fantastisk udsigt over den store scene, som jævnligt er vært for underholdning som inkluderer alt fra sangere til tryllekunstnere. Der er også et antal fladskærmstv som viser store sportskampe og nyhederne.
Butikkerne ombord tilbyder et udvalg af spiritus, vin, tobak, parfume, kosmetik, lædervarer, slik, legetøj, tøj, souvenirs, aviser, spil, kameraer, solbriller, smykker og meget mere! Du kan betale i pund eller euro.
Der er to biografer ombord hvor du kan se nogle af de nyeste film. ”WiFi tid” kan købes fra informationen. Bretagne har masser af dækplads, så du kan strække benene og finde et roligt sted at slappe af, mens du nyder havluften og udsigten. Der er også en hæveautomat med euros, puslerum og bagage opbevaring. Der er soldæk på dæk 7, 8, 9 og 10.
Udover børneunderholdningen som vises i sæsoner, er der også et legerum for små børn.
Bretagne er kørestolsvenlig. Handikaptoiletter er beliggende på dæk 6, 7 og 8 og alle dæk er tilgængelige med elevator.
Bemærk: Selv om vi har gjort os stor umage med at gøre vores Bretagne guide så nøjagtig som muligt, kan faciliteter, tjenester og underholdning ombord variere afhængig af dato og årstid. Nævnte faciliteter kan ændres uden varsel og færgeselskabet forbeholder sig retten til at drive andre skibe end dem som nævnes under reservationen uden forudgående varsel.